Galerie 793
Toulky krajinou lesů a skal Petra Ferdyše Poldy
Lužické hory Galerie 793
 

Čtenáři krásných knížek Marka Řeháčka si jeho poutavé vyprávění o krajině Hrádecka a Žitavských hor snad už ani neumí představit bez poetických ilustrací Petra Ferdyše Poldy, které náladu Markova vyprávění barvitě dokreslují.
V této galerii najdete pět desítek Ferdyšových obrázků, které doprovázely Řeháčkovy texty, vycházející na pokračování v Hrádeckém zpravodaji. Máte-li tedy chuť, vydejte se s námi do lesů a potěšte se pohledem na dobře známé i zcela zapomenuté skály a lesní zákoutí Lužických a Žitavských hor ...

Kliknutím na náhledy dostanete větší obrázky.

Okolí Jonsdorfu

Friedrichův pomník
Pamětní deska profesora Friedricha na zarostlé vyhlídce v Jonsdorfském skalním městě připomíná dobu rozkvětu turistiky na konci 19. století.
Semperhexe
Skála Semperhexe (Čarodějnice) stojí v těžko přístupné skalnaté strži jako hlídač všech tajemství divokého Jonsdorfského skalního města.
Teekanne
Mezi nejpozoruhodnější skály v Jonsdorfském skalním městě patří dokonale tvarovaná Teekanne (Čajová konvice).

Z podhůří

Cesta chudých hříšníků
Cesta chudých hříšníků, upravená z peněz vybraných od nebožáků chycených v lesích s ukradeným dřevem, vede z horní části Olbersdorfu k rybníčku s malým mlýnským kolem.

Okolí Oybinu a Lückendorfu

Okolí Horního Sedla


Petr Ferdyš Polda   (* 1960 Liberec)

     Výtvarník, grafik a nakladatel; původním povoláním strojař. Léta působí na volné, ale poměrně vratké noze umělecké ekvilibristiky, kterou si pravidelně zpestřuje ryze praktickými činnostmi jako je správa koupaliště či budování zázemí pro turistický oddíl Kletr. Kreslit začal již v dětství, pod vlivem svého strýce, malíře - krajináře, postupně přešel k olejomalbě. Téměř dvacetileté období spolupráce s Markem Řeháčkem maximalizovalo jeho záběr v oblasti tužkokresby, což mělo ovšem fatální následky pro jeho olejomalbu. Nejrozsáhlejší kolekci ilustračních kreseb připravuje od roku 1998 pro publikace o krajině Hrádecka a Žitavska. Orientuje se ale i na oblast Ještědských hor a údolí Nisy mezi Libercem a Vratislavicemi. Petr Ferdyš Polda žije se svojí ženou Alenou v Liberci, z předchozího manželství má dcery Martinu a Zuzanu.